MŠ v partnerské škole na Slovensku

20.05.2024

     V pondělí 13. 5. se vypravila skupinka dětí ze speciální MŠ se svými velkými zavazadly na zádech do partnerské speciální školy v Senici. Protože jsou děti zvyklé s MŠ cestovat, neukápla při loučení s rodiči ani jedna slzička. Klobouk dolů. Pedagogický doprovod byl zajištěn učitelkami MŠ a také panem ředitelem.

     Cesta vlakem trvala celkem 5 hodin i se čtyřmi přestupy. Měli jsme štěstí a vlaky krásně navazovaly i s drobným zpožděním. Zábavu ve vlaku obstarala hra na "mlýnek" nebo karetní hry. Tak pěkně to ubíhalo, že jsme se ani nenadáli a vystupovali jsme v poslední stanici Senica. Odtud nám dopravu zajistilo místní taxi a dovezlo nás až na Kunovskou priehradu, kde bylo naše ubytování. Zde jsme našli krásné zázemí se vším, co bylo potřeba (útulná ložnice, vybavená kuchyň s jídelním koutem, sprcha, krb i venkovní hřiště). Po prozkoumání okolí se večer děti poprvé uložily do pelíšku bez rodičů. Přečtená pohádka a "začarované" peřiny stejně jako při spaní v MŠ po obědě pravděpodobně napomohly k bezproblémovému usínání všech dětí. A i tentokrát bez slziček.

     Druhý den, po vydatné snídani, jsme se vypravili do speciální školy, kde na nás čekalo milé přivítání hned u vchodu. Děti v MŠ nám zahrály pohádku O třech prasátkách, společně jsme prozkoumali hračky, vyrobili si jarní obrázek, nasvačili se, vyřádili se na školní zahradě, vyzkoušeli si interaktivní aktivity a návštěvu jsme zakončili společným obědem ve školní jídelně a odpočinkem ve třídě MŠ. Inspirativní dopoledne a milé prostřední nás krásně naladilo na další poznávání města. Abychom nemuseli nosit dárky, které pro nás měli naši slovenští kamarádi, nabídla nám paní ředitelka, že nám je přiveze do našeho ubytování. Mohli jsme se tak před odjezdem ještě společně setkat a rozloučit se. Velmi nás těší vstřícné uvítání i pochvala našich nejmenších za statečnost při cestování.

     Díky krásnému počasí, které nás celý pobyt provázelo, jsme zvládli prozkoumat město Senica i jeho dětská hřiště, Jump park, obec Sobotište, krásnou přírodu kolem cyklostezky a v neposlední řadě také pláž na přehradě, která navodila pocit dovolené. Hra v písku, koupání nebo piknik na pláži při západu slunce, to vše bylo pro většinu dětí velkým zážitkem.

     Čtvrteční den patřil úklidu, balení a cestě vlakem. Tentokrát jsme tolik štěstí neměli a zpoždění vlaku způsobilo, že jsme nestihli přípoj na vlak navazující. Znamelo to příjezd o hodinu později, ale na druhou stranu jsme si při čekání zvládli v klidu dojít na wc a nasvačit se :) Naši malí cestovatelé zažili jízdu v přeplněném vlaku na zemi mezi zavazadly i pohodlné cestování mezinárodním rychlíkem. Zážitků je spousta, vzpomínky snad dlouho zůstanou a bude-li příležitost, určitě vyrazíme za slovenskými parťáky znovu.

     Celou naši výpravu jsme zakončili v pátek 17. 5. ve třídě naší MŠ, kde proběhlo setkání s rodiči, promítání fotografií a vyprávění všeho, co jsme viděli a zažili.

     Děkujeme městu Trutnov za podporu a možnost vypravit se s nejmenšími dětmi do partnerského města. Pro všechny to byla první taková zkušenost s dlouhým cestováním vlakem, noci bez rodičů a novým poznáváním světa kolem nás. Věříme, že to byly příjemné zážitky, na které budou dlouho vzpomínat.


učitelky MŠ, ředitel školy MŠ, ZŠ a PrŠ, Trutnov