Autorské čtení s Renatou Wayana

22.03.2022

     V první jarní den 21. 3. 2022 zavítala na naši školu trutnovská autorka Renata Wayana, aby žákům představila svou knihu Indigo, dítě z křišťálu. První autorské čtení ve školní knihovně si nejprve vyslechly děti ze školky, následovali žáci základní školy. Všichni mohli s autorkou nahlédnout pod pokličku nové knihy, která se zařadila na seznam naší literatury.

     S příběhem "obyčejného" kluka Honzy nás paní Renata seznámila milým předčítáním a zajímavým povídáním o trablech a strastech, které zažívá každý z nás. Díky poutavému a napínavému příběhu se děti dozvěděly, že má každý své malé či velké trápení, ale že se dá vždy lépe zvládnout s kamarády po boku a když se může někomu svěřit.

     Mladší děti se přenesly do říše fantazie a snů a řekly nám svá přání, čím by chtěly být, co je baví. Ty starší se pak rozpovídaly trošku víc. Hlavním tématem byla jedinečnost každého z nich, tolerance a přátelství mezi sebou. Přes počáteční ostych se většina posluchačů osmělila a zapojila do rozhovoru. Zajímavý příběh si děti získal, a tak jsme se domluvili na možnosti zakoupení knihy domů i s věnováním a podpisem autorky.

     Ještě, než stačila paní Renata z naší školy odejít, dostala od dětí namalovaný obrázek podle předlohy představované knihy. Další obrázky vznikají také v ostatních třídách. Odměnou pro děti od autorky za skvělou spolupráci a nadšení z knihy byl kamínek pro štěstí, který si mohl každý vybrat. Odměnou pro paní Renatu jsou již zmiňované obrázky a snad i pozitivní ohlas na knihu, kterou nám představila - Indigo, dítě z křišťálu. Posláním knihy a přáním autorky je stmelit děti tak, aby byly více kamarádi, pomáhaly si, učily se jeden od druhého a více si věřily.